neděle 15. dubna 2012

Vrcholová kniha Kletečná - nové informace

Vrcholová kniha Kletečná - nové informace


Dovolujeme si uveřejnit v plném znění dopis, který poslali Fototuristice,cz manželé Horákovi, zakladatelé vrcholové knihy Kletečná v Českém středohoří.

„Navštívili jsme včera zase Kletečnou, za účelem kontroly vrcholové knihy. Byl nejvyšší čas, starý sešitek byl popsaný.  Nyní jsme tam zanechali jen prozatímní, brzy vyměníme i nádobu, dříve než se zcela rozpadne. Vrcholové knihy na Kletečné udržujeme již od roku 1983. Dokonce mohu posloužit přesným datem. První kniha umístěna 13.11.1983. Většinu popsaných sešitků skladujeme doma v Ústí. Z vyhodnocení vyplývá, že vrchol ročně navštíví a zapíše se průměrně 200 lidí. Hodně let zpátky se nám tam zapisoval taky básník Roman Szpuk, než přesídlil do jižních Čech.
Před těmi skoro 30 lety jsme položili základ mohyle na vrcholu, kterou pak další návštěvníci pilně zvětšovali. Taky jsme zahájili výstavbu mužíků. Ty se občas zřítí, zvláště po zimě se musejí renovovat. V prvních letech jsme zkoušeli výstup z různých stran, také ze Záhoří a ze Zbožné. Tehdy ještě neexistovala okružní lesácká cesta kolem hory, tu vybudovali někdy koncem 80. let. Dnes je jednoznačně nejvhodnější trasa po této cestě do jejího nejvyššího bodu, pak odbočit mírně vzhůru po zbytku historické cesty, ze které už je nyní mužíky vyznačený poměrně strmý výstup.
V poválečné době nikdy na vrchol nevedla značená cesta. Na staré mapě Wanderkarte im Elbgebiete, Mittel- und Erzgebirge, vydané někdy začátkem 20. století, je však zakreslena zelená značka, procházející přímo vzhůru z osady Kletečná přes vrchol směrem na silnici před Paškapole. Končila v Bílce. Pod vrcholem Kletečné na severní straně jsme kdysi objevili zřetelně vybudovanou stezku, což asi byla část té někdejší značené cesty. Příště jsme ji hledali marně, terén se mění“.

Horákovi (už přes 70 let), Ústí nad LabemMoc nás tento dopis potěšil a obsahově obohatil a nyní po zveřejnění i spousty dalších, kteří také rádi chodí po vrcholcích kopců, vrchů i hor a zapisují se do vrcholových knih.

Pro ty, kteří ještě vrchol Kletečné nenavštívili, je to zase pozvánka poznat další hezké místo v nádherné krajině Českého středohoří. A jak se tam dostat? Více se dozvíte na portálu Fototuristika.cz (http://www.fototuristika.cz/tips/detail/415).Žádné komentáře:

Okomentovat