sobota 22. října 2011

Kletečná - vrcholová kniha

Kletečná - vrcholová kniha

Vrch Kletečná (706m) se nachází asi 8 km od Lovosic směrem na Teplice. Sousedí s nejvyšší horou Českého středohoří Milešovkou. Vrcholová kniha je umístěna v plastové nádobě zavěšené na větvi stromu, na kterém je navíc připevněn i teploměr. Cesta na vrchol není turisticky značená. Lze se vydat buď od Milešovky nebo z vesničky Kletečné. Nahoru vedou po vrstevnicích lesácké cesty. Zhruba ve tři čtvrtě vrchu je nenápadná úzká odbočka. To, že jste správně odbočili, poznáte podle kamenných mohylek, které jí lemují až na vrchol. Na samém vrcholu je pak obrovská kamenná mohyla s praporkem na špici. Celá Kletečná je zalesněná, včetně jejího vršku, takže výhledy do krajiny jsou pouze sporadické. K nádherným výhledům na panorama západní části Českého středohoří se musí sejít asi o 50 metrů  níže na kamenné moře nacházející se na východní straně hory.

Kletečná je úžasné místečko. A nezapomeňte až půjdete dolu přistavět podél cesty také nějakou kamennou mohylku.

Zakladatel:                      manželé Horákovi       
Datum založení:              13.11.1983

Nové informace vrcholové knihy Kletečná

Dovolujeme si uveřejnit v plném znění dopis, který poslali Fototuristice,cz manželé Horákovi, zakladatelé vrcholové knihy Kletečná v Českém středohoří.


„Navštívili jsme včera zase Kletečnou, za účelem kontroly vrcholové knihy. Byl nejvyšší čas, starý sešitek byl popsaný.  Nyní jsme tam zanechali jen prozatímní, brzy vyměníme i nádobu, dříve než se zcela rozpadne. Vrcholové knihy na Kletečné udržujeme již od roku 1983. Dokonce mohu posloužit přesným datem. První kniha umístěna 13.11.1983. Většinu popsaných sešitků skladujeme doma v Ústí. Z vyhodnocení vyplývá, že vrchol ročně navštíví a zapíše se průměrně 200 lidí. Hodně let zpátky se nám tam zapisoval taky básník Roman Szpuk, než přesídlil do jižních Čech.
Před těmi skoro 30 lety jsme položili základ mohyle na vrcholu, kterou pak další návštěvníci pilně zvětšovali. Taky jsme zahájili výstavbu mužíků. Ty se občas zřítí, zvláště po zimě se musejí renovovat. V prvních letech jsme zkoušeli výstup z různých stran, také ze Záhoří a ze Zbožné. Tehdy ještě neexistovala okružní lesácká cesta kolem hory, tu vybudovali někdy koncem 80. let. Dnes je jednoznačně nejvhodnější trasa po této cestě do jejího nejvyššího bodu, pak odbočit mírně vzhůru po zbytku historické cesty, ze které už je nyní mužíky vyznačený poměrně strmý výstup.
V poválečné době nikdy na vrchol nevedla značená cesta. Na staré mapě Wanderkarte im Elbgebiete, Mittel- und Erzgebirge, vydané někdy začátkem 20. století, je však zakreslena zelená značka, procházející přímo vzhůru z osady Kletečná přes vrchol směrem na silnici před Paškapole. Končila v Bílce. Pod vrcholem Kletečné na severní straně jsme kdysi objevili zřetelně vybudovanou stezku, což asi byla část té někdejší značené cesty. Příště jsme ji hledali marně, terén se mění“.Horákovi (už přes 70 let), Ústí nad LabemMoc nás tento dopis potěšil a obsahově obohatil a nyní po zveřejnění na i spousty dalších, kteří také rádi chodí po vrcholcích kopců, vrchů i hor a zapisují se do vrcholových knih.

Pro ty, kteří ještě vrchol Kletečné nenavštívili, je to zase pozvánka poznat další hezké místo v nádherné krajině Českého středohoří. A jak se tam dostat? Více se dozvíte na webu Fototurisrika.cz ( http://www.fototuristika.cz/tips/detail/415 ).

Žádné komentáře:

Okomentovat